ماموريت كيمن

آموزش تحلیل داده ها و اطلاعات

بی شک یکی از ابزارهای الزامی برای مدیریت، تحلیل داده ها با استفاده از ابزارهای آماری است. به بیان دیگر، دست یافتن به اطلاعات که ابزار مدیریت بوده و حاصل تحلیل داده های خام است، بدون بهره گیری از دانش آمار امکان پذیر نمی باشد. اما مشکلی که بسیاری از اوقات با آن مواجهیم، عدم تسلط به دانش آمار است. چرا که بسیاری از مدیران ارشد و میانی و حتی کارشناسان که در رشته هایی غیر از رشته آمار تحصیل کرده اند و واحدهای درسی با محوریت دانش آمار که در طول دوران تحصیل گذرانده شده اند، کفایت لازم برای تحلیل داده ها با ابزارهای آماری را نمی کند. از سویی دیگر برای بسیاری از سازمان ها امکان استخدام یک تیم تحلیلگر آماری وجود ندارد. در این شرایط، یکی از راهکارهای مناسب، آموزش تحلیل داده ها و اطلاعات به کارکنان سازمان به صورت کاربردی است. این دوره ها، فراگیران را به سرعت با کاربرد روش های آماری در تحلیل داده ها آشنا کرده و به ایشان کمک می کند تا فرایند تبدیل داده به اطلاع را انجام دهند. بدیهی است که با کسب تجربه در این زمینه، توانایی افراد بیشتر خواهد شد. با توجه به اینکه ابزارهای آماری از تنوع زیادی برخوردارند، در دوره های آموزشی طراحی شده بر برخی از آنها تمرکز شده و مخاطبان می توانند بر اساس نیاز خود، در هر یک از دوره های آموزشی زیر شرکت نمایند:

  1. آشنایی کلی با روش های آماری: در این دوره آموزشی دیدی کلی به فراگیر داده می شود که توسط آن بتواند راه حل تحلیل آماری بسیاری از انواع داده ها را تشخیص داده و برخی از آنها را نیز شخصا اجرا کند. مخاطب این دوره آموزشی، بیشتر مدیران ارشد و میانی هستند که کمتر وارد کار کارشناسی شده و بجای جزئی نگری، نیازمند نگاه های کلان به مسایل هستند.
  2. آشنایی با فرایند داده کاوی: در این دوره آموزشی روش های داده کاوی با هدف کشف دانش به فراگیران آموزش داده می شود. بر خلاف روش های کلاسیک آماری، در داده کاوی فرضیات مورد بررسی از قبل مشخص نبوده و پس از تحلیل داده ها، معلوم می گردد که چه اطلاعاتی در آنها وجود داشته است. داده کاوی از پیشرفته ترین فرایندهای تحلیل داده هاست و بسیاری از مشکلات موجود بر سر راه مدیران، بر اساس آن قابل حل است.
  3. آموزش کنترل کیفیت آماری: در این دوره آموزشی مبانی کنترل کیفیت آماری به فراگیران آموزش داده می شود تا با بهره گیری از آن بتوانند فرایندها را از نظر تحت کنترل بودن بررسی کنند.
  4. دوره آموزشی بهینه سازی سیستمها: فراگیران این دوره آموزشی می آموزند که با استفاده از مدل های آماری، شرایط بهینه(از نظر هزینه، کیفیت، زمان تحویل، رضایت مشتری و …) یک سیستم را پیدا کنند.
  5. پیش بینی: آن چه که در این دوره آموزشی آموزش داده می شود، روشهایی است که فراگیران با بهره گیری از آنها بتوانند بر اساس مدل های آماری آینده یک فرایند را با تقریبی قابل قبول پیش بینی نمایند. به عنوان مثال می آموزند که میزان نیاز بازار به یک محصول خاص را با تقریبی خوب، پیش بینی کنند.

گروه کیمن(Keyman) با استفاده از اساتیدی مجرب در دانش آمار، آماده برگزاری دوره های آموزشی فوق با کیفیتی مناسب برای سازمانهاست تا از این طریق فرایندهای عملیاتی خود را با کیفیتی بالاتر مدیریت و اجرا نمایند.