ماموريت كيمن
کنترل کیفیت آماری

کنترل کیفیت آماری

کلیه اعمالی که در یک مجموعه اقتصادی، آموزشی و… صورت می گیرد، در قالب فرایندهای سیستمی قابل بررسی هستند. بررسی فرایندها بیانگر آن است که تغییراتی در آنها رخ می دهد که این تغییرات منجر به خروج محصول از حدود استاندارد(UCL،LCL) آن می شود. این موضوع قابلیت اعتماد به محصول را از بین می برد و لذا بایستی فرایندها را به طور مداوم تحت کنترل نگاه داشته و با تکنیکهای مناسب از نبود تغییراتی که به کیفیت لطمه بزنند، اطمینان حاصل کرد. به بیان دیگر درکنترل کیفیت عوامل مخرب كیفیت، شناسایی و اصلاح می شوند.

در دانش آمار, روش های مختلفی برای بررسی وضعیت کیفی فرایندها وجود دارد. هنگامی که قصد کنترل کیفی یک فراییند را داریم، باید بر اساس روش های مختلف جمع آوری داده ها(مثلا نمونه گیری)، نسبت به جمع آوری داده هایی قابل اعتماد که بیانگر واقعیت فرایند باشند، اقدام نموده و سپس بر اساس تکنیکهای کنترل کیفیت آماری یا SPC نسبت به استخراج نمودارها و خروجی های دیگر کنترلی اقدام کنیم. تحلیل این نمودارها به ما کمک می کند تا اختلالهایی که منجر به افت کیفیت فرایندهای کاری می گردند را شناسایی و رفع کنیم. واضح است که این اطلاعات می توانند مبنایی برای بهبود مستمر محصول قرار گیرند.

از جمله موضوعاتی كه در سال های اخیر در دنیای کسب و کار طرفدار پیدا كرده است، سنجش رضایت مشتری است كه مدیران را در برنامه ریزی و تصمیم گیری یاری كرده، به سودآوری هر چه بیشتر سازمانها و شرکتهای تجاری كمك می كند. از آنجا که رضایت مشتری به طور مستقیم با کیفیت محصولات و خدمات سازمانها در ارتباط است، پرداختن به کنترل کیفیت اجتناب ناپذیر می نماید. چرا که کیفیت مبنایی اساسی برای دست یافتن به مشتریان وفادار و خلق برند می باشد.

کنترل کيفيت آماری

گروه کیمن (KEYMAN) این توانایی را داراست تا با بهره گیری از تخصص افراد توانمند خود در کنترل کیفیت آماری، نسبت به کنترل کیفی محصولات و خدمات سازمان شما اقدام کرده و بر اساس یافته های آن، به بهبود کسب و کار شما کمک نماید.

شایان ذکر است که از عوامل بسیار مهم و مشهوری که در خصوص ترقی چشم گیر صنایع ژاپن پس از جنگ جهانی ذکر می گردد، توجه جدی و عمیق آنها به مقوله کیفیت و کنترل آن بوده است. تاثیر پذیری آنها از تفکرات آمارشناس مشهور، ادوارد دمینگ و پرداختن آنها به کنترل کیفیت آماری و بهبود مستمر (با بهره گیری از چرخه مشهور PDCA) از عوامل موثر در خلق برندهای مشهور ژاپنی بوده است. هم اکنون نیز پس از گذر سالها از شکوفایی صنایع ژاپن، بهره گیری از تکنیکهای کنترل کیفیت آماری و بهبود مستمر در صنایع آن رواج داشته و به خلق مشتریانی وفادار به صنایع ژاپن کمک می نماید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>